Konservatuvar Müdür Yardımcıları

Prof. Eylem ÖNDER BAŞARIR

Keman eğitimine 11 yaşındayken Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Nuri Çeken ile başladı. Lisans derecesini 1997’de Prof. Cengiz Özkök sınıfından mezun olarak elde etti. Bundan sonraki çalışmalarını Prof. Victor Pikaizen ile Yüksek Lisans (2000); Prof. Server Ganiev ile de Sanatta Yeterlik (2004) programları bünyesinde sürdürdü.

1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda görev yapmaya başlayan ve 2002-2010 tarihleri arasında Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası’nın başkemancılığı görevini üstlenen Başarır, Kültür Bakanlığı görevlendirmesiyle çeşitli Avrupa ülkelerinde yaylı çalgılar dörtlüsü üyesi olarak oda müziği turneleri gerçekleştirdi. Sözleşmeli öğretim görevlisi olarak 3 yıl görev yaptığı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde, Bilkent Su Trio'yu kurdu (2003). Bu topluluk 2004 yılında, İş Sanat tarafından düzenlenen oda müziği seçmelerini kazandı. Bu tarih itibarıyla, özellikle genç kuşak Türk bestecilerinin oda müziği eserlerini seslendirmeye ağırlık veren topluluk; yine 2011 tarihinde, "icra kalitesini ortalamanın üzerinde tutması, özellikle çok sayıda konserde Türk bestecilerin eserlerini seslendirmesi ve uluslararası üçlü repertuvarının en önemli eserlerine repertuvarlarında yer vermesi" nedeniyle aday gösterildiği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri organizasyonunda, “Yılın Klasik Müzik Topluluğu” seçildi.

Orkestra üyesi olarak Almanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerdeki çeşitli orkestralara ve organizasyonlara davet edilme şansı elde ederek, Schleswig-Holstein Musik Festival, Aetheneum, FIMU, Musica Europa gibi çeşitli festivaller kapsamındaki etkinlik ve turnelerde yer alan olan sanatçı, bu sayede oda müziği ve orkestra çalıştaylarına katılarak, alanının önde gelen oda müzikçileri ve orkestra şefleriyle çalışma olanağı buldu.

Başarır, yurtiçinde orkestra eşlikli solo konserlerin yanı sıra, sayısız oda müziği konseri ve resital gerçekleştirdi. Yurtdışında da aktif olan sanatçı Avusturya, İsviçre, Fransa ve Amerika’da orkestra eşliğinde solist olarak çaldı; yine pek çok resital ve oda müziği konseri verdi.

Yurtdışı akademik çalışmaları çerçevesinde, University of North Texas, University of Minnesota-Duluth ve Vienna Sacre-Coeur Pressbaum gibi kurumlarda, konferans-resital ve çalıştay yönetimi etkinlikleri gerçekleştiren Başarır, halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı
Bahriye Üçok Caddesi No: 4 PK:06500 Beşevler/ANKARA Tel: 0 (312) 212 62 10 - 11 - 12 Faks: 0 (312) 215 84 66
E-posta: adk@hacettepe.edu.tr